khabargozarisaba.ir
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۶۶۷۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۸
به مناسبت سالروزش
داریوش مودبیان 15 مهر ۱۳۲۹ در تهران به دنیا آمد. این که بازیگری، کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی و مترجمی را در کارنامه خود دارد، ‌فعالیت هنری را با تئاتر تلویزیونی "ضحاک ماردوش" در سال ۱۳۴۳ آغاز کرد.
درباره او 
 او از سال ۱۳۴۸ شروع به همکاری با مطبوعات کرد و پس از آن نمایشنامه‌های زیادی از نویسندگان سرشناس دنیا را ترجمه کرد. او در سال ۱۳۵۳ در رشته بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک تهران فارغ‌التحصیل شد. در سال ۱۳۵۹ مدرک فوق‌لیسانس تخصصی مطالعات هنرهای نمایشی را از دانشگاه سوربن پاریس و در سال ۱۳۶۰ فوق‌لیسانس تخصصی زبان‌شناسی را از موسسه مطالعات علوم انسانی پاریس دریافت کرد. 

بازگشت به تئاتر
نخستین فعالیت سینمایی او در سال ۱۳۵۷ به‌عنوان یکی از فیلم‌نامه‌نویسان فیلم «غبارنشین‌ها» بود. مودبیان پس از بازگشت از فرانسه، در سال ۱۳۶۱ همکاری دوباره‌اش با تلویزیون را آغاز کرد و از سال ۱۳۶۳، به تدریس در دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد و دانشگاه صدا و سیما پرداخت. او در سال ۱۳۸۷ پس از ۱۹ سال با بازی در نمایش «درخت‌ها» به کارگردانی مهرداد کوروش‌نیا دوباره به عرصه بازیگری تئاتر بازگشت. او آخرین‌بار در سال ۱۳۶۸ در نمایش «سفارتخانه» مروژک به کارگردانی فردوس کاویانی روی صحنه حاضر شده بود. 

سوزنبانان 
«سوزنبانان» نوشته بریان فیلان یکی از تاثیرگذارترین تئاترهای تلویزیونی است که هنوز در ذهن مردم مانده است: «سوزنبانان» را سال ۶۲ به تلویزیون پیشنهاد کردم، در آن ایامی بود که تلویزیون تصمیم گرفته بود دیگر کارهای فرنگی انجام ندهد. می‌گفتند: این هم فرنگی است. به آنها گفتم: این کار می‌تواند ایرانی هم باشد. این دو سوزنبان، دو سوزنبان پیری هستند که حتی در ایستگاه‌های شمال هستند. گفتند: پس شما این را تغییر بدهید! نمی‌خواستم بحث بکنم ولی در ذهنم بود هر آنچه مال جای دیگری است، هنگام اجرا این‌جایی می‌شود و هر آنچه از آن گذشته است، امروزی می‌شود. شما باید برحسب نیاز و خواست این کار را بکنی. 
طنزآوران جهان نمایش
یکی دیگر از آثار موفق مودبیان در تلویزیون «طنزآوران جهان نمایش» بود: بعد از «سوزنبانان» به فکر ساخت مجموعه تئاتر تلویزیونی افتادم. دیگر تصمیم گرفتم که تک‌برنامه نسازم. بعدا آمدم به شبکه دو و گفتم من و آقای فردرو می‌خواهیم یک مجموعه تئاتر تلویزیونی بسازیم. اسمش را هم گذاشتیم «شکل دگر خندیدن». این مجموعه دربرگیرنده طنزهای برجسته از نویسندگان بزرگ دنیا بود که می‌توانست تبدیل به نمایش‌های کوتاه اما دارای شرایط تلویزیونی شود، از چخوف، چاپک، مروژک، یونسکو و ژرژ کوتولین و کارل فانتین. قرار شد در دو مرحله این‌ها را کار کنیم. در مرحله اول هشت متن و در مرحله دوم هم هشت تا. قرار بود هر دو ماه پخش شوند. این مجموعه در سال ۶۴ تولید و پخش شد که عنوان دومش هم شد «طنزآوران جهان نمایش.»

ارسال به دوستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: