کارستان زندگی شیرین پارسی یکی از کارآفرینان حوزه کشاورزی و محیط ‌زیست را به تصویر می‌کشد.

شیرین برق‌نورد درباره مسیر تولید این مستند گفت: پژوهش این فیلم از ابتدای دی ‌ماه سال ۹۴ شروع شد و اوایل فروردین ماه، نگارش فیلمنامه به اتمام رسید. از آنجا که نوع کار شیرین پارسی بستگی به فصل دارد، فیلمبرداری فیلم از همان دی‌ ماه شروع و تا اوایل شهریور ماه ادامه دارد. از حدود یک ماه ‌و نیم گذشته، تدوین کار نیز همزمان شروع‌ شده است.

کارگردان مستند «صحنه‌هایی از یک طلاق» درباره تجربه حضور در پروژه «کارستان» گفت: تجربه حضور در پروژه «کارستان»، تجربه‌ای فوق‌العاده است. تیم اصلی این پروژه که شامل رخشان بنی‌اعتماد، فیروزه صابر و مجتبی میرتهماسب است، تیمی بسیار حرفه‌ای و اخلاق‌مدار است. بر همین اساس، ‌ روابط کاری ما از همان ابتدا، ‌حول احترام و اعتماد شکل گرفت و تا به امروز ادامه دارد.

شیرین پارسی که رشته ادبیات فرانسه را در فرانسه به اتمام رسانده است، پس از انقلاب به همراه همسرش به ایران باز می‌گردد. آن‌ها به روستایی کوچک در شمال ایران که زادگاه همسرش بود می‌روند و در آنجا به ‌تدریج و با تحمل شرایطی بسیار سخت و بی‌ آنکه تحصیلات کشاورزی داشته باشند شروع به کشاورزی برنج می‌کنند. چندین سال بعد، وی کشاورز نمونه کشور می‌شود. در کنار فعالیت کشاورزی، ‌ وی فعال محیط ‌زیست و فعال اجتماعی نیز است و در تأسیس و فعالیت‌های انجمن زنان کارآفرین، ‌ جمعیت زنان و جوانان، حافظ محیط ‌زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌ زیست گیلان نقش مؤثر و پررنگی دارد.

هدف پروژه «کارستان»، ثبت و روایت تلاش کسانی است که در رویارویی با چالش‌های بسیار، توانسته‌اند معنای کار را حرمت بخشند و ثبت و انتقال دانش و تجربه‌هایشان می‌تواند الگوهای باارزشی برای کل جامعه به‌خصوص جوانان باشد. در حال حاضر شش فیلم مستند این مجموعه که بودجه آن از طریق جذب حمایت‌های بخش خصوصی تأمین‌شده در مراحل مختلف تولید هستند.